High speed optocoupler Broadcom HCPL-0601-500E featuring low input current and strong noise immunity
Contact Now
Power Dissipation : 85mW
Output Current : 50mA
Low Level Delay Time : 75ns
High Level Delay Time : 75ns
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.4V
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Forward Current(If) : 20mA
Operating Temperature : -40℃~+85℃
CMTI(kV/us) : 15kV/us
Number of Channels : 1
Input threshold current : 5mA
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Input Type : AC,DC
Description : 50mA 5V 1.4V 4.5V~5.5V AC,DC SO-8-150mil Logic Output Optoisolators RoHS