Surface mount multi channel optocoupler Broadcom ACSL 6210 50RE for isolated data conversion devices
Contact Now
Power Dissipation : 27mW
Output Current : 50mA
Low Level Delay Time : 100ns
High Level Delay Time : 100ns
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.52V
Voltage - Supply : 3V~5.5V
Forward Current(If) : 15mA
Operating Temperature : -40℃~+100℃
CMTI(kV/us) : 10kV/us
Number of Channels : 2
Input threshold current : 7mA
Isolation Voltage(Vrms) : 2.5kV
Input Type : DC
Description : 50mA 5V 1.52V 3V~5.5V DC SOIC-8 Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACSL-6210-50RE
Model Number : ACSL-6210-50RE
Package : SOIC-8
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Technology: Patented process technology
  • Certifications: UL Recognized (2500 Vrms for 1 min. per UL1577), cUL (CSA Component Acceptance Notice 5A), IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Packaging: Surface Mount (SO-8, SO-16), Tape and Reel, Tube
Technical Specifications
Feature Specification Details/Conditions
General Channel Configurations Dual, Triple, Quad
Directionality Bi-directional
Speed Option 15 MBd typical, 10 MBd minimum
Common Mode Rejection (CMR) 10kV/s minimum at Vcm = 1000V
Logic Compatibility LSTTL/TTL compatible
Electrical Characteristics Supply Voltage Range 3.0V to 5.5V
Input Forward Voltage (Typical) 1.25V - 1.52V @ 10mA, 25C
Input Current (Recommended) 7mA - 15mA
Output Current (Sinking, Max) 13mA (for VOL < 0.6V)
Switching Specifications Maximum Data Rate 15 MBd
Propagation Delay (tPLH, Typical) 46ns (3.3V), 43ns (5V)
Propagation Delay (tPHL, Typical) 52ns (3.3V), 44ns (5V)