Robust Sensata DC60SA3-B solid state relay with thermal resistance optimized junction to case design
Contact Now
Description : Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : DC60SA3-B
Model Number : DC60SA3-B
Contact Now
Product Overview
The Sensata DC60 Series Panel Mount Solid State Relays (SSRs) offer reliable switching for AC and DC control applications. Featuring ratings from 3A to 7A at 60 VDC, these relays provide a bi-polar transistor output and are UL Approved and CE Compliant. They boast an improved SEMS screw and washer, a redesigned housing with anti-rotation barriers, and an epoxy-free design for enhanced durability and performance.