Contact Now
Fall time : 3us
Rise time : 2us
Output Current : 50mA
Vce Saturation(VCE(sat)) : 400mV@8mA,2.4mA
Operating Temperature : -55℃~+110℃
Load Voltage : 80V
Reverse Voltage : -
Current transfer ratio : 20%;400%
Forward Current(If) : 50mA
Pd - Power Dissipation : 200mW
Number of Channels : 1
Load Type : Phototransistor
Input type : AC,DC
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Description : 50mA 400mV@8mA,2.4mA 80V AC,DC SOIC-4 Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACPL-214-500E
Model Number : ACPL-214-500E
Package : SOIC-4
Contact Now
Product Overview
The Broadcom ACPL-214 is a single-channel, half-pitch phototransistor optocoupler designed for AC input applications. It features two inversely parallel connected light-emitting diodes optically coupled to a phototransistor, housed in a 4-pin SO package. This optocoupler provides high input-output isolation voltage of 3750 VRMS and a typical response time of 2 s. With a minimum Current Transfer Ratio (CTR) of 20% at 1 mA input current, the ACPL-214 is suitable for I/O interfaces in programmable controllers and computers, sequence controllers, system appliances, measuring instruments, and signal transmission between circuits of different potentials and impedances.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Package Type: SO-4 Surface Mount
  • Certifications: cUL, IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
  • RoHS Compliant: Yes (indicated by option codes)
Technical Specifications
Feature Value Conditions/Notes
Product Name ACPL-214 AC Input, Half-Pitch Phototransistor Optocoupler
Input Channels Single Channel
Input Type AC Input
Isolation Voltage (RMS) 3750 VRMS For 1 minute
Current Transfer Ratio (CTR) 20% (min) IF = 1 mA, VCC = 5V
Response Time (tr) 2 s (typ) VCC = 10V, IC = 2 mA, RL = 100
Common Mode Rejection (CMR) 10 kV/s (typical)
Forward Voltage (VF) 1.2 - 1.4 V IF = 20 mA
Collector Dark Current (ICEO) 100 nA (max) VCE = 48V, IF = 0 mA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (BVCEO) 80 V IC = 0.5 mA, IF = 0 mA
Emitter-Collector Breakdown Voltage (BVECO) 7 V IE = 100 A, IF = 0 mA
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) 0.4 V (max) IF = 8 mA, IC = 2.4 mA
Isolation Resistance (Riso) 5 10 (min) DC500V, R.H. 40%~60%
Cut-off Frequency (FC) 80 kHz (typ) VCC = 5V, IC = 2 mA, RL = 100
Response Time (Fall) (tf) 3 s (typ)
Turn-on Time (ton) 3 s (typ)
Turn-off Time (toff) 3 s (typ)
Storage Temperature 55 to 125 C
Operating Temperature 55 to 110 C
Collector Current (IC) 50 mA (max)
Collector Power Dissipation (PC) 150 mW (max)
CTR Ranks Available 0 (20% - 400%), A (50% - 250%) IF = 1 mA, VCE = 5V