Isolated interface optocoupler Broadcom ACNT-H61L-500E with CMOS output and RoHS 6 compliant options
Contact Now
Power Dissipation : 22mW
Output Current : 10mA
Low Level Delay Time : 100ns
High Level Delay Time : 100ns
Input threshold current : 8mA
Voltage - Forward(Vf) : 1.38V
Voltage - Supply : 2.7V~5.5V
Operating Temperature : -40℃~+105℃
CMTI(kV/us) : 20kV/us
Isolation Voltage(Vrms) : 7.5kV
Number of Channels : 1
Input Type : DC
Description : 10mA 1.38V 2.7V~5.5V DC SO-8 Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACNT-H61L-500E
Model Number : ACNT-H61L-500E
Package : SO-8
Contact Now
Product Overview
The Broadcom ACNT-H61L is a stretched wide optically coupled optocoupler designed for low-power isolated interface applications. It integrates a light-emitting diode and a high-gain photo detector, consuming a maximum of 2 mA power supply current and operating with an input LED forward current as low as 4.5 mA. This optocoupler supports both 3.3V and 5V supply voltages with guaranteed AC and DC parameters across a wide temperature range of -40C to +105C. Featuring a CMOS output and an internal Faraday shield for superior common-mode transient immunity (20 kV/s), the ACNT-H61L is housed in a 15-mm stretched SO-8 package. Its high voltage insulation capability makes it suitable for isolated communication logic interfaces and control in high-voltage power systems, including 690VAC drives, renewable energy inverters, and medical equipment.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Package Type: 15-mm stretched SO-8
  • Compliance: RoHS 6 fully compliant options available (-xxxE denotes lead-free product)
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Typ Max Unit Conditions
Absolute Maximum Ratings
Storage Temperature TS 55 125 C
Operating Temperature TA 40 105 C
Reverse Input Voltage VR 5 V
Supply Voltage VDD 6.5 V
Average Forward Input Current IF 10 mA
Peak Forward Input Current IF(TRAN) 1 A <1 s Pulse Width, <300 pulses per second
80 mA <1 s Pulse Width, <10% Duty Cycle
Output Current IO 10 mA
Output Voltage VO 0.5 VDD + 0.5 V
Input Power Dissipation PI 20 mW
Output Power Dissipation PO 22 mW
Lead Solder Temperature TLS 260 C for 10 sec., 1.6 mm below seating plane
Recommended Operating Conditions
Input Current, Low Level IFL 0 250 A
Input Current, High Level IFH 4.5 8 mA
Power Supply Voltage VDD 2.7 5.5 V
Forward Input Voltage (OFF) VF (OFF) 0.8 V
Electrical Specifications (DC)
Input Forward Voltage VF 1.20 1.38 1.85 V IF = 7 mA (Fig. 1, 2)
Input Reverse Breakdown Voltage BVR 7 V IR = 10 A
Logic High Output Voltage VOH VDD 0.1 VDD V IF = 0 mA, VI = 0V, IO = 20 A
VDD 1.0 VDD V IF = 0 mA, VI = 0V, IO = 3.2 mA
Logic Low Output Voltage VOL 0.02 0.1 V IF = 7 mA, VI = 5V/3.3V, IO = 20 A
0.2 0.4 V IF = 7 mA, VI = 5V/3.3V, IO = 3.2 mA
Input Threshold Current ITH 0.7 3.8 mA (Fig. 3)
Logic Low Output Supply Current IDDL 1 2 mA (Fig. 4)
Logic High Output Supply Current IDDH 1 2 mA (Fig. 5)
Input Capacitance CIN 20 pF f = 1 MHz, VF = 0V
Input Diode Temperature Coefficient VF/TA 1.5 mV/C IF = 7 mA
Switching Specifications (AC)
Propagation Delay Time to Logic Low Output tPHL 40 100 ns IF = 7 mA, VI = 3.3V/5V, CL= 15 pF, CMOS Signal Levels (Figs. 6, 7, 8, 9)
Propagation Delay Time to Logic High Output tPLH 40 100 ns IF = 7 mA, VI = 3.3V/5V, CL= 15 pF, CMOS Signal Levels (Figs. 6, 7, 8, 9)
Pulse Width tPW 100 ns
Pulse Width Distortion PWD 5 40 ns |tPHL tPLH|
Output Rise Time (10% to 90%) tR 10 ns
Output Fall Time (90% to 10%) tF 10 ns
Static Common-Mode Transient Immunity at Logic High Output | CMH | 20 35 kV/s VCM = 1000V, TA = 25C, IF = 0 mA, VI = 0V, CL= 15 pF, CMOS Signal Levels
Static Common-Mode Transient Immunity at Logic Low Output | CML | 20 35 kV/s VCM = 1000 V, TA = 25C, IF = 7 mA, VI = 5V/3.3V, CL= 15 pF, CMOS Signal Levels
Dynamic Common-Mode Transient Immunity CMRD 35 kV/s VCM = 1000V, TA = 25C, IF = 7 mA, VI = 5V/3.3V, 10-MBd data rate, absolute increase of PWD <10 ns
Package Characteristics
Input-Output Insulation VISO 7500 Vrms RH < 50% for 1 min. TA = 25C
Input-Output Resistance RI-O 1012 VI-O = 500V
Input-Output Capacitance CI-O 0.6 pF f = 1 MHz, TA = 25C
Insulation and Safety Related Specifications (IEC/EN 60747-5-5)
Minimum External Air Gap (External Clearance) L(101) 14.2 mm Measured from input terminals to output terminals, shortest distance through air.
Minimum External Tracking (External Creepage) L(102) 15 mm Measured from input terminals to output terminals, shortest distance path along body.
Minimum Internal Plastic Gap (Internal Clearance) 0.5 mm Through insulation distance conductor to conductor.
Tracking Resistance (Comparative Tracking Index) CTI >300 V DIN IEC 112/VDE 0303 Part 1.
Material Group (DIN VDE 0110, 1/89, Table 1.) IIIa
Installation Classification per DIN VDE 0110/39, Table 1 for rated mains voltage 600 Vrms I IV
Installation Classification per DIN VDE 0110/39, Table 1 for rated mains voltage 1000 Vrms I IV
Climatic Classification 40/105/21
Pollution Degree (DIN VDE 0110/39) 2
Maximum Working Insulation Voltage VIORM 2262 Vpeak
Highest Allowable Overvoltage (Transient Overvoltage tini = 60 sec) VIOTM 12000 Vpeak
Safety-limiting Values Maximum Values Allowed in the Event of a Failure Case
Temperature 150 C
Input Current TS 400 mA
Output Power IS, INPUT 1000 mW
Insulation Resistance at TS, VIO = 500V RS >109
Applications
  • Communication Interface: RS-485, CAN bus
  • Digital isolation for A/D, D/A conversion
  • High-voltage power systems, e.g., 690V drives