Contact Now
Power Dissipation : 14mW
Output Current : 10mA
Low Level Delay Time : 80ns
High Level Delay Time : 80ns
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.3V
Voltage - Supply : 2.7V~5.5V
Forward Current(If) : 8mA
Operating Temperature : -40℃~+105℃
CMTI(kV/us) : 35kV/us
Number of Channels : 1
Input threshold current : 1.3mA
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Input Type : DC
Description : 10mA 5V 1.3V 2.7V~5.5V DC SO-5-4.4mm Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACPL-M61L-500E
Model Number : ACPL-M61L-500E
Package : SO-5-4.4mm
Contact Now
Product Overview
The Broadcom ACPL-x6xL series low-power digital optocouplers integrate an AlGaAs LED with a high-gain photodetector, offering efficient digital signal isolation. Consuming minimal power (max 1.3 mA IDD per channel) and requiring as little as 1.6 mA forward LED current, these optocouplers are directly drivable by most microprocessors. They feature a Faraday shield for robust common-mode transient immunity (20 kV/s) and provide TTL/CMOS compatibility. With slew-rate controlled CMOS outputs, they ensure controlled rise and fall times across various load capacitances. These devices operate from 3.3V and 5V supply voltages and maintain guaranteed AC/DC performance from 40C to +105C, making them ideal for high-speed logic interface applications, communication interfaces (RS485, CANBus, I2C), microprocessor system interfaces, and digital isolation for A/D and D/A converters.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Technology: AlGaAs LED, Integrated High Gain Photodetector, CMOS Outputs
  • Compliance: RoHS-compliant
Technical Specifications
ACPL-064L/M61L SO-5, SO-8 10 MBd 3750 -40 to +105 1.3 1.6 20
ACPL-W61L/K64L Stretched SO-6, Stretched SO-8 10 MBd 5000 -40 to +105 1.3 1.6 20
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Unit Conditions
Logic Low Output Supply Current (Single Channel) IDDL 0.8 1.3 mA IF = 2 mA, VI = 5V, RT = 1.68 k
Logic High Output Supply Current (Single Channel) IDDH 0.8 1.3 mA IF = 0 mA, VI = 0V, RT = 1.68 k
Propagation Delay Time to Logic Low Output tPHL 46 80 ns IF = 2 mA, VI = 5V, RT = 1.68 k, CL = 15 pF
Propagation Delay Time to Logic High Output tPLH 40 80 ns IF = 2 mA, VI = 5V, RT = 1.68 k, CL = 15 pF
Input-Output Insulation Resistance RI-O 1012 VI-O = 500V
Input-Output Capacitance CI-O 0.6 pF f = 1 MHz, TA = 25C