Contact Now
Fall time : 3us
Rise time : 4us
Output Current : 50mA
Vce Saturation(VCE(sat)) : 150mV@20mA,1mA
Operating Temperature : -55℃~+110℃
Load Voltage : 80V
Reverse Voltage : 9V
Load Type : Phototransistor
Current transfer ratio : 200%;400%
Forward Current(If) : 50mA
Input type : DC
Isolation Voltage(Vrms) : 5kV
Number of Channels : 1
Description : Phototransistor Output 5kVrms 1 Channel SMD-4P
Mfr. Part # : MPS2501L-1-L
Model Number : MPS2501L-1-L
Package : SMD-4P
Contact Now
Product Overview
The MPS2501L-1-X is a controllable optocoupler designed for signal transmission between circuits, providing complete isolation between the front-end and the load. This isolation enhances safety, reduces circuit interference, and simplifies circuit design. Key features include a wide Current Transfer Ratio (CTR) range of 80-600%, high input-output isolation voltage of 5000 Vrms, and a collector-emitter breakdown voltage (BVCEO) of at least 80V. It is widely applied in switching power supplies, smart meters, industrial control systems, measurement instruments, office equipment like copiers, and home appliances such as air conditioners, fans, and water heaters.
Product Attributes
  • Brand: Msksemi
  • Model Series: MPS2501L-1-X
  • Package Type: SMD-4P
Technical Specifications
Parameter Symbol Condition Min. Typ. Max. Unit
Absolute Maximum Ratings (Ta=25)
Input Forward Current IF 50 mA
Input Reverse Voltage VR 6 V
Input Power Dissipation P 70 mW
Output Collector Power Dissipation PC 150 mW
Output Collector Current IC 50 mA
Collector-Emitter Voltage VCEO 80 V
Emitter-Collector Voltage VECO 7 V
Total Power Dissipation Ptot 200 mW
Isolation Voltage Viso 5000 Vrms
Operating Temperature Topr -55 110 C
Storage Temperature Tstg -55 125 C
Soldering Temperature Tsol 260 C
Optoelectronic Characteristics (Ta=25)
Input Forward Voltage VF IF=20mA 1.2 1.4 V
Input Reverse Current IR VR=5V - - 10 A
Terminal Capacitance Ct V=0, f=1kHz - 30 250 pF
Output Collector Dark Current ICEO VCE=70V - - 100 nA
Collector-Emitter Breakdown Voltage BVCEO IC=0.1mA, IF=0 80 - - V
Emitter-Collector Breakdown Voltage BVECO IE=0.1mA, IF=0 7 - - V
Current Transfer Ratio CTR IF=5mA, VCE=5V 80 - 600 %
Saturation Voltage VCE(sat) IF=20mA, IC=1mA - 0.2 V