High Density Mounting Phototransistor Optocoupler Broadcom HCPL-817-500E with Minimum 50 Percent CTR
Contact Now
Rise time : 4us@2mA,100Ω
Output Current : 50mA
Fall time : 3us
Vce Saturation(VCE(sat)) : 100mV@1mA,20mA
Operating Temperature : -30℃~+100℃
Load Voltage : 70V
Reverse Voltage : 6V
Current transfer ratio : 600%;50%
Forward Current(If) : 50mA
Number of Channels : 1
Load Type : Phototransistor
Input type : DC
Isolation Voltage(Vrms) : 5kV
Description : 50mA 100mV@1mA,20mA 70V 6V DC SMD-4P Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : HCPL-817-500E
Model Number : HCPL-817-500E
Package : SMD-4P
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies
  • Certifications: UL approved, CSA approved, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 approved
  • Compliance: RoHS 6 fully compliant options available
  • Package Type: Compact dual-in-line package (DIP-4)
  • Material: Lead (Pb) Free options available
Technical Specifications
Feature Specification Details
Current Transfer Ratio (CTR) Min. 50% at IF = 5 mA, VCE = 5 V
Input-Output Isolation Voltage (Viso) 5000 Vrms (AC for 1 minute, R.H. = 40 ~ 60%)
Response Time (Rise, tr) Typ. 4 s at VCE = 2 V, IC = 2 mA, RL = 100
Response Time (Fall, tf) Typ. 3 s at VCE = 2 V, IC = 2 mA, RL = 100
Forward Voltage (VF) Max. 1.4 V at IF = 20 mA
Collector Dark Current (ICEO) Max. 100 nA at VCE = 20 V
Collector-Emitter Breakdown Voltage (BVCEO) Min. 70 V at IC = 0.1 mA
Collector Current (IC) Min. 2.5 mA, Max. 30 mA at IF = 5 mA, VCE = 5 V, RBE =
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) Max. 0.2 V at IF = 20 mA, IC = 1 mA
Cut-off Frequency (fc) Typ. 80 KHz VCC = 5 V, IC = 2 mA, RL = 100 , 3 dB
Isolation Resistance (Riso) Min. 5 x 1010 DC 500 V, 40 ~ 60% R.H.
Average Forward Current (IF) Max. 50 mA (TA = 25C)
Collector Current (IC) Max. 50 mA (TA = 25C)
Input Power Dissipation (PI) Max. 70 mW (TA = 25C)
Collector Power Dissipation Max. 150 mW (TA = 25C)
Total Power Dissipation Max. 200 mW (TA = 25C)
Storage Temperature (TS) 55C to +125C
Operating Temperature (TA) 30C to +100C
Lead Solder Temperature Max. 260C for 10 s (1.6 mm below seating plane)