Mfr. Part # : HCNR200-550E
Model Number : HCNR200-550E
Package : SMD-8P
| Feature | HCNR200 | HCNR201 | Value/Unit | Conditions |
|---|---|---|---|---|
| Key Features | ||||
| Low Nonlinearity (Best Fit) | 0.01% | 0.01% | % | 5 nA < IPD < 50 A, 0 V < VPD < 15 V |
| Transfer Gain (K3) | 15% | 5% | % | 5 nA < IPD < 50 A, 0 V < VPD < 15 V |
| Low Gain Temperature Coefficient | -65 | ppm/C | -40C < TA < 85C, 5 nA < IPD < 50 A, 0 V < VPD < 15 V | |
| Wide Bandwidth | DC to >1 MHz | MHz | - | |
| Worldwide Safety Approval | UL 1577 (5 kV rms/1 min), CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 | |||
| Max. Working Insulation Voltage (VIORM) | 1414 | V peak | Option #050 | |
| Package Options | 8-Pin DIP (0.400 spacing), Surface Mount (Option #300) | - | - | |
| Applications | ||||
| Low cost analog isolation, Telecom (Modem, PBX), Industrial process control (Transducer isolator, Isolator for thermocouples, 4 mA to 20 mA loop isolation), SMPS feedback loop, SMPS feedforward, Monitor motor supply voltage, Medical | ||||
| Electrical Specifications (TA = 25C unless otherwise specified) | ||||
| Transfer Gain (K3) | 0.85 - 1.15 | 0.95 - 1.05 | - | HCNR200/201, 5 nA < IPD < 50 A, 0 V < VPD < 15 V |
| DC Non-Linearity (Best Fit) | 0.01 - 0.25 | 0.01 - 0.05 | % | 5 nA < IPD < 50 A, 0 V < VPD < 15 V |
| Input Photodiode Current Transfer Ratio (K1) | 0.25 - 0.75 | 0.36 - 0.72 | % | IF = 10 mA, 0 V < VPD1 < 15 V |
| Photodiode Leakage Current | 0.5 | nA | IF = 0 mA, 0 V < VPD < 15 V | |
| LED Forward Voltage (VF) | 1.3 - 1.85 | V | IF = 10 mA | |
| LED Forward Voltage (VF) | 1.2 - 1.95 | V | IF = 10 mA, -40C < TA < 85C | |
| LED Bandwidth (-3dB) | 9 | MHz | IF = 10 mA | |
| Insulation and Safety Related Specifications | ||||
| External Clearance | 9.6 | mm | Min. | |
| External Creepage | 10.0 | mm | Min. | |
| Internal Clearance | 1.0 | mm | Min. | |
| Internal Creepage | 4.0 | mm | Min. | |
| Comparative Tracking Index (CTI) | 200 | V | DIN IEC 112/VDE 0303 PART 1 | |
| Input-Output Momentary-Withstand Voltage | 5000 | V rms | t = 1 min. | |
| Resistance (Input-Output) | 1011 - 1013 | VO = 500 VDC | ||
| Capacitance (Input-Output) | 0.4 - 0.6 | pF | f = 1 MHz | |