Rise time : 2us
Output Current : 50mA
Vce Saturation(VCE(sat)) : 400mV@8mA,2.4mA
Operating Temperature : -55℃~+110℃
Load Voltage : 80V
Reverse Voltage : 9V
Current transfer ratio : 600%;50%
Forward Current(If) : 50mA
Pd - Power Dissipation : 200mW
Number of Channels : 1
Load Type : Phototransistor
Input type : DC
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Description : 50mA 400mV@8mA,2.4mA 80V 9V DC SOP-4-2.8mm Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACPL-217-500E
Model Number : ACPL-217-500E
Package : SOP-4-2.8mm
Contact Now
Product Overview
The Broadcom ACPL-217 is a single-channel, half-pitch phototransistor optocoupler designed for DC input applications. It features a light-emitting diode optically coupled to a phototransistor, housed in a 4-pin SO package. This optocoupler offers high input-output isolation voltage of 3750VRMS and a typical response time of 2 s. With a minimum Current Transfer Ratio (CTR) of 50% at 5 mA input current, it is suitable for various applications including I/O interfaces for programmable controllers, sequence controllers, system appliances, measuring instruments, and signal transmission between circuits of different potentials and impedances.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Product Family: ACPL-217
  • Package Type: 4-pin SO (Surface Mount)
  • Input Type: DC-Input
  • Channel Count: Single-channel
  • Certifications: cUL, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2
  • RoHS Compliant: Available (indicated by 'E' in part number suffix)
  • ESD Precaution: Normal static precautions advised
  • Application Restriction: Not for or aerospace applications
Technical Specifications
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Unit Test Conditions Note
Current Transfer Ratio (CTR) CTR 50 - 600 % IF = 5 mA, VCE = 5V
Input-Output Isolation Voltage VISO - 3750 - VRMS 1 minute
Response Time (Rise) tr - 2 - s VCC = 10V, IC = 2 mA, RL = 100
Common Mode Rejection Voltage CMR - 10 - kV/s TA = 25C, RL = 470, VCM = 1.5 kV(peak), IF = 0 mA, VCC = 9V
Forward Voltage VF - 1.2 1.4 V IF = 20 mA
Reverse Current IR - - 10 A VR = 5V
Collector Dark Current ICEO - - 100 nA VCE = 48V, IF = 0 mA
Collector-Emitter Breakdown Voltage BVCEO 80 - - V IC = 0.5 mA, IF = 0 mA
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) - - 0.4 V IF = 8 mA, IC = 2.4 mA
Isolation Resistance RISO 5 x 1010 1 x 1011 - DC500V, R.H. 40~60%
Cut-off Frequency (3 dB) FC - 80 - kHz VCC = 5V, IC = 2 mA, RL = 100
Response Time (Fall) tf - 3 - s
Turn-on Time ton - 3 - s
Turn-off Time toff - 3 - s
Storage Temperature TS -55 - 125 C
Operating Temperature TA -55 - 110 C
Average Forward Current IF(AVG) - - 50 mA
Pulse Forward Current IFSM - - 1 A
Reverse Voltage VR - - 6 V
LED Power Dissipation PI - - 65 mW
Collector Current IC - - 50 mA
Collector-Emitter Voltage VCEO - - 80 V
Emitter-Collector Voltage VECO - - 7 V
Collector Power Dissipation PC - - 150 mW
Total Power Dissipation PTOT - - 200 mW