Mfr. Part # : HCNR200-500E
Model Number : HCNR200-500E
Package : SOP-8-2.54mm
| Feature | Specification | Details/Conditions |
|---|---|---|
| Product Family | HCNR200/HCNR201 | High-Linearity Analog Optocoupler |
| Low Nonlinearity | 0.01% | (Best Fit) |
| K3 (IPD2/IPD1) Transfer Gain | HCNR200: 15% | |
| Low Gain Temperature Coefficient | -65 ppm/C | |
| Bandwidth | DC to >1 MHz | |
| Worldwide Safety Approval | UL 1577 recognized | 5 kV rms/1 min rating |
| Worldwide Safety Approval | CSA approved | |
| Worldwide Safety Approval | IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 approved | (Option #050 only) |
| Maximum Working Insulation Voltage (VIORM) | 1414 V peak | (Option #050 only) |
| Package Options | 8-Pin DIP package | 0.400 spacing |
| Package Options | Surface mount option available | (Option #300) |
| Input-Output Test Voltage (VPR) | 2651 V peak | Method b*, 100% Production Test, tm = 1 sec, Partial Discharge < 5 pC |
| Input-Output Test Voltage (VPR) | 2121 V peak | Method a*, Type and sample test, tm = 60 sec, Partial Discharge < 5 pC |
| Highest Allowable Overvoltage (VIOTM) | 8000 V peak | (Transient Overvoltage, tini = 10 sec) |
| Input-Output Momentary-Withstand Voltage (VISO) | 5000 V rms | t = 1 min. |
| Input-Output Resistance (RI-O) | >1012 | VO = 500 VDC |
| Input-Output Resistance (RI-O) | 1011 | TA = 100C, VIO = 500 VDC |
| Input-Output Capacitance (CI-O) | 0.4 - 0.6 pF | f = 1 MHz |
| LED Forward Voltage (VF) | 1.3 - 1.85 V | IF = 10 mA |
| LED Forward Voltage (VF) | 1.2 - 1.95 V | IF = 10 mA, -40C < TA < 85C |
| LED Bandwidth (-3dB) | 9 MHz | IF = 10 mA |
| Application Circuit Bandwidth | 1.5 MHz | High Speed |
| Application Circuit Bandwidth | 10 kHz | High Precision |
| Application Circuit IMRR | 95 dB | freq = 60 Hz |