Mfr. Part # : HCNR201-500E
Model Number : HCNR201-500E
Package : SOP-8-2.54mm
| Model | Feature | Value | Unit | Conditions |
|---|---|---|---|---|
| HCNR200/HCNR201 | Low Nonlinearity (Best Fit) | 0.01 | % | 5 nA < IPD < 50 A, 0 V < VPD < 15 V |
| K3 (IPD2/IPD1) Transfer Gain | 5% (HCNR201) | |||
| Low Gain Temperature Coefficient | -65 | ppm/C | -40C < TA < 85C, 5 nA < IPD < 50 A, 0 V < VPD < 15 V | |
| Bandwidth | DC to >1 | MHz | ||
| Package | 8-Pin DIP (0.400 spacing) | |||
| Surface Mount Option | Available (Option #300) | |||
| Maximum Working Insulation Voltage (VIORM) | 1414 | V peak | (Option #050) | |
| Input-Output Momentary-Withstand Voltage | 5000 | V rms | t = 1 min | |
| Input-Output Resistance | >1012 | VO = 500 VDC |