Contact Now
Power Dissipation : 295mW
Output Current : 500mA
Low Level Delay Time : 500ns
High Level Delay Time : 500ns
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.8V
Voltage - Supply : 15V~30V
Forward Current(If) : 16mA
Operating Temperature : -40℃~+100℃
CMTI(kV/us) : 15kV/us
Number of Channels : 1
Input threshold current : 5mA
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Input Type : DC
Description : 500mA 5V 1.8V 15V~30V DC SMD-8P Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : HCPL-3150-500E
Model Number : HCPL-3150-500E
Package : SMD-8P
Contact Now
Product Overview
The Broadcom HCPL-315X series, comprising the HCPL-3150 (single channel) and HCPL-315J (dual channel), are optically coupled isolators designed for driving power IGBTs and MOSFETs in motor control inverter applications. These optocouplers feature an integrated circuit with a power output stage, providing the necessary drive voltages and currents for gate-controlled devices. They are ideally suited for directly driving IGBTs up to 1200V/50A or for driving discrete power stages for higher-rated IGBTs. Key applications include isolated IGBT/MOSFET gate drive, AC and brushless DC motor drives, industrial inverters, switch-mode power supplies (SMPSs), and uninterruptible power supplies (UPSs).
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Series: HCPL-315X
  • Temperature Range: Industrial (40C to 100C)
Technical Specifications
HCPL-3150 Single Channel IGBT Gate Drive Optocoupler 1 0.5A / 0.6A 15 kV/s (min) at VCM = 1500V 1.0V (max) 5 mA (max) 15V to 30V 0.5 s 0.35 s 3750 Vrms/1 min. VIORM = 630 Vpeak (option 060 only)
HCPL-315J Dual Channel IGBT Gate Drive Optocoupler 2 0.5A / 0.6A 15 kV/s (min) at VCM = 1500V 1.0V (max) 5 mA (max) 15V to 30V 0.5 s 0.35 s 5000 Vrms/1 min. VIORM = 1414 Vpeak
8-Pin DIP (300 mil) HCPL-3150 0.5A 15 kV/s Yes No VIORM 630 Vpeak (Option 060) 3750 Vrms/1 min.
16-Lead SOIC HCPL-315J 0.5A 15 kV/s Yes No VIORM 1414 Vpeak 5000 Vrms/1 min.
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Units Conditions
Electrical Specifications (DC)
High Level Output Current IOH 0.1 0.4 A VO = (VCC 4V)
Low Level Output Current IOL 0.1 0.6 A VO = (VEE + 2.5V)
High Level Output Voltage VOH (VCC 4) (VCC 3) V IO = 100 mA
Low Level Output Voltage VOL 0.4 1.0 V IO = 100 mA
High Level Supply Current ICCH 2.5 5.0 mA Output Open, IF = 7 to 16 mA
Low Level Supply Current ICCL 2.7 5.0 mA Output Open, VF = 3.0 to +0.8V
Threshold Input Current Low to High IFLH 2.2 5.0 mA IO = 0 mA, VO > 5V
Input Forward Voltage VF 1.2 1.5 1.8 V IF = 10 mA
UVLO Threshold (Positive) VUVLO+ 11.0 12.3 13.5 V VO > 5 V
UVLO Threshold (Negative) VUVLO- 9.5 10.7 12.0 V IF = 10 mA
Switching Specifications (AC)
Propagation Delay Time to High Output Level tPLH 0.10 0.30 0.50 s Rg = 47 , Cg = 3 nF, f = 10 kHz, Duty Cycle = 50%
Propagation Delay Time to Low Output Level tPHL 0.10 0.3 0.50 s Rg = 47 , Cg = 3 nF, f = 10 kHz, Duty Cycle = 50%
Pulse Width Distortion PWD 0.3 s |tPHL tPLH|
Propagation Delay Difference Between Any Two Parts or Channels PDD 0.35 0.35 s (tPHL tPLH)
Output High Level Common Mode Transient Immunity |CMH| 15 30 kV/s VCM = 1500V, VCC = 30 V
Output Low Level Common Mode Transient Immunity |CML| 15 30 kV/s VCM = 1500V, VF = 0 V, VCC = 30V
Package Characteristics
Input-Output Momentary Withstand Voltage VISO 3750 (HCPL-3150)
5000 (HCPL-315J)
Vrms RH < 50%, t = 1 min., TA = 25C
Resistance (Input-Output) RI-O 1012 VI-O = 500VDC
Capacitance (Input-Output) CI-O 0.6 (HCPL-3150)
1.3 (HCPL-315J)
pF f = 1 MHz