Broadcom HCPL 2601 500E optocoupler designed for isolated line reception and ground loop elimination
Contact Now
Load Voltage : 0.6V
Power Dissipation : 85mW
Output Current : 50mA
Low Level Delay Time : 75ns
High Level Delay Time : 75ns
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.5V
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Forward Current(If) : 20mA
Operating Temperature : -40℃~+85℃
CMTI(kV/us) : 15kV/us
Number of Channels : 1
Input threshold current : 5mA
Isolation Voltage(Vrms) : 5kV
Input Type : DC
Description : 0.6V 50mA 5V 1.5V 4.5V~5.5V DC SOP-8-2.54mm Logic Output Optoisolators RoHS