Mfr. Part # : HCPL-050L-500E
Model Number : HCPL-050L-500E
Package : SOP-8
These diode-transistor optocouplers provide electrical insulation between input and output using an internal insulating layer between a LED and a photodetector. Enhanced speed, up to a hundred times that of conventional photo-transistor couplers, is achieved by reducing base-collector capacitance through separate photodiode bias and output-transistor collector connections. Available in 8-pin DIP and SO-8 packages, these optocouplers offer low power consumption and are compatible with LVTTL/LVCMOS or wide bandwidth analog applications. They boast a minimum common mode transient immunity of 1000 V/s. Key applications include high voltage insulation, video signal isolation, power translator isolation in motor drives, line receivers, feedback elements in switched mode power supplies, high-speed logic ground isolation, and as replacements for pulse transformers and slow phototransistor isolators.
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HCPL-250L | 8-pin DIP | LVTTL/LVCMOS Compatible | 3.3V / 5V | 1 Mb/s | 1000 V/s | 0C to +70C | UL, CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 |
| HCPL-050L | SO-8 | LVTTL/LVCMOS Compatible | 3.3V / 5V | 1 Mb/s | 1000 V/s | 0C to +70C | UL, CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 |
| HCPL-253L | 8-pin DIP | LVTTL/LVCMOS Compatible | 3.3V / 5V | 1 Mb/s | 1000 V/s | 0C to +70C | UL, CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 |
| HCPL-053L | SO-8 | LVTTL/LVCMOS Compatible | 3.3V / 5V | 1 Mb/s | 1000 V/s | 0C to +70C | UL, CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 |
| Electrical Specifications (DC) Over Recommended Temperature (TA = 0C to +70C), VCC = 3.3 V, IF = 16 mA | |||||||
| Parameter | Device | Min | Typ. | Max | Units | Test Conditions | Note |
| Current Transfer Ratio (CTR) | All | 15 | 20-50 | 50 | % | TA = 25C, VO = 0.4 V, IF = 16 mA, VCC = 3.3 V | 5, 11 |
| Logic Low Output Voltage (VOL) | All | 0.05 | 0.3 | 0.3 | V | TA = 25C, IO = 3.0 mA, IF = 16 mA, VCC = 3.3 V | |
| Logic High Output Current (IOH) | All | 0.003 | 1 | A | TA = 25C, VO = VCC = 3.3 V, IF = 0 mA | ||
| Input Forward Voltage (VF) | All | 1.52 | 1.7 | V | TA = 25C, IF = 16 mA | ||
| Switching Specifications (AC) Over Recommended Temperature (TA = 0C to +70C), VCC = 3.3 V, IF = 16 mA | |||||||
| Common Mode Transient Immunity (CMH) | All | 1 | kV/s | RL = 4.1 k, IF = 0 mA, TA = 25C, VCM = 10 Vp-p, CL = 15 pF | 7, 8, 9 | ||
| Common Mode Transient Immunity (CML) | All | 1 | kV/s | RL = 4.1 k, IF = 16 mA, TA = 25C, VCM = 10 Vp-p, CL = 15 pF | 7, 8, 9 | ||
| Package Characteristics | |||||||
| Input-Output Resistance (RI-O) | 8-Pin DIP | 1012 | VI-O = 500 Vdc | ||||
| Input-Output Capacitance (CI-O) | 8-Pin DIP | 0.6 | pF | f = 1 MHz | |||