Broadcom HCPL M456 500E optocoupler designed for minimized propagation delay and switching dead time
Contact Now
Power Dissipation : 145mW
Output Current : 15mA
Low Level Delay Time : 400ns
High Level Delay Time : 550ns
Reverse Voltage : 5V
Current transfer ratio : 44%
Voltage - Forward(Vf) : 1.5V
Voltage - Supply : 4.5V~30V
Operating Temperature : -40℃~+100℃
CMTI(kV/us) : 15kV/us
Number of Channels : 1
Input threshold current : 5mA
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Input Type : DC
Description : 15mA 5V 1.5V 4.5V~30V DC SO-5 Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : HCPL-M456-500E
Model Number : HCPL-M456-500E
Package : SO-5
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies
  • Safety Approval: UL recognized per UL1577 (file no. E55361) 3750Vrms for 1 minute
  • RoHS Compliance: Lead free option available (-000E)
  • Package Type: SO-5 (Surface Mount)
Technical Specifications
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Units Conditions
Operating Temperature TA -40 100 C
Fast Maximum Propagation Delays (tPHL) tPHL 200 400 ns CL = 100 pF, IF(on) = 10 mA, VF(off) = 0.8 V, VCC = 15.0 V
Fast Maximum Propagation Delays (tPLH) tPLH 270 400 550 ns CL = 100 pF, IF(on) = 10 mA, VF(off) = 0.8 V, VCC = 15.0 V
Minimized Pulse Width Distortion (PWD) PWD 450 ns CL = 100 pF
Very High Common Mode Rejection (CMR) |CMH| / |CML| 15 30 kV/ s VCM = 1500 V
Current Transfer Ratio (CTR) CTR 44 90 % IF = 10 mA, VO = 0.6 V
Input Forward Voltage VF 1.5 1.8 V IF = 10 mA
Power Supply Voltage VCC 4.5 30 Volts
Output Voltage VO 0 30 Volts
Input Current (ON) IF(on) 10 20 mA
Input Threshold Current ITH 1.5 5.0 mA VO = 0.8 V, IO = 0.75 mA
Input-Output Insulation Voltage VISO 3750 VRMS RH < 50%, t = 1 min, TA = 25 C
Resistance (Input - Output) RI-O 1012 VI-O = 500 Vdc
Capacitance (Input - Output) CI-O 0.6 pF f = 1 MHz
Dimensions (Package) mm (inches) See Outline Drawing
Note: All typical values are at 25C, VCC = 15 V unless otherwise specified. A 0.1 F bypass capacitor between pins 4 and 6 is recommended.