data transfer solutions featuring Broadcom ACSL-6400-50TE optocouplers with multi channel isolation
Contact Now
Load Voltage : 7V
Power Dissipation : 65mW
Output Current : 50mA
Low Level Delay Time : 100ns
High Level Delay Time : 100ns
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.52V
Voltage - Supply : 3V~5.5V
Forward Current(If) : 15mA
Operating Temperature : -40℃~+100℃
CMTI(kV/us) : 10kV/us
Number of Channels : 4
Input threshold current : 15mA
Isolation Voltage(Vrms) : 2.5kV
Input Type : DC
Description : 7V 50mA 5V 1.52V 3V~5.5V DC SOP-16 Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACSL-6400-50TE
Model Number : ACSL-6400-50TE
Package : SOP-16
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Technology: Patented process technology for monolithic integration
  • Certifications: UL Recognized (2500 Vrms for 1 min. per UL1577), cUL (CSA Component Acceptance Notice 5A), IEC/EN/DIN EN 60747-5-5