Mfr. Part # : HCPL-070A-500E
Model Number : HCPL-070A-500E
Package : SOIC-8
The HCPL-4701/4731 and HCPL-070A/073A are very low power consumption, high gain single and dual channel optocouplers. Designed for applications requiring ultra-low input current (as low as 40 A) and minimal power consumption (<1 mW typical), these devices are ideal for battery-operated systems, ISDN telephone interfaces, and ground isolation between logic families. They offer high current transfer ratios (up to 3500% at IF = 40 A), TTL and CMOS compatible outputs, and specified performance over a temperature range of 0C to 70C. Available in 8-pin DIP and SOIC-8 footprints, they are compatible with industry-standard parts and suitable for both through-hole and surface mount assembly.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HCPL-4701 | Single Channel Optocoupler | Ultra low input current, High gain | 8-Pin DIP | 40 A (min) | 3500% (typ at 40 A) | 1.6 V to 18 V | <50 W | <500 W | 0C to 70C | 3750 V rms / 1 minute (Standard) 5000 V rms / 1 minute (Option 020) |
| HCPL-4731 | Dual Channel Optocoupler | Ultra low input current, High gain | 8-Pin DIP | 40 A (min) | 3500% (typ at 40 A) | 1.6 V to 18 V | <50 W | <500 W | 0C to 70C | 3750 V rms / 1 minute (Standard) 5000 V rms / 1 minute (Option 020) |
| HCPL-070A | Single Channel Optocoupler | Ultra low input current, High gain | SOIC-8 | 40 A (min) | 3500% (typ at 40 A) | 1.6 V to 18 V | <50 W | <500 W | 0C to 70C | 3750 V rms / 1 minute |