Surface mountable LITEON LTV-M501-3 optocoupler featuring high speed and excellent AC DC isolation
Contact Now
Output Current : 8mA
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.4V
Current transfer ratio : 53%
Voltage - Supply : -
Forward Current(If) : 20mA
Operating Temperature : -40℃~+100℃
CMTI(kV/us) : 15kV/us
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Number of Channels : 1
Input Type : DC
Description : 8mA 5V 1.4V DC SOP-5-175mil Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : LTV-M501-3
Model Number : LTV-M501-3
Package : SOP-5-175mil
Contact Now
Product Overview
The LTV-M501-3 series is a high-speed optocoupler featuring an AlGaAs Light Emitting Diode and a high-speed optical detector. It offers excellent AC and DC isolation, improved speed due to photodiode bias, and high common mode transient immunity (up to 15kV/s). Its surface-mountable design and compatibility with reflow soldering processes make it suitable for various high-speed logic and power supply applications.
Product Attributes
  • Surface mountable
  • High speed 1MBd typical
  • Compatible with infrared vapor phase reflow and wave soldering process
  • Very high common mode transient immunity: 15K V/s at VCM = 1000 V guaranteed
  • TTL compatible
  • Open collector output
  • Lead free option
  • MSL Level 1
  • Worldwide Safety approval : UL/ cUL 1577, Cert. No.E113898. 3750 Vrms/1 min
  • VDE DIN EN60747-5-5, Cert. No. 138213 VIORM = 560 Vpeak
Technical Specifications
ParameterSymbolMinTypMaxUnitsTest ConditionNote
Absolute Maximum Ratings
Storage TemperatureTST-55125C
Operating TemperatureTA-40100C
Isolation VoltageVISO3750VRMS
Supply VoltageVCC-0.530V
Lead Solder Temperature260C260C for 10 seconds**
Input Average Forward Input CurrentIF20mA
Peak Input Current (50% duty cycle, 1 ms pulse width)IF40mA
Peak Transient Input Current (1 s pulse width, 300 pps)IF1.0A
Reverse Input VoltageVR5V
Input Power DissipationPI36mW
Output Collector CurrentIO8mA
Peak Output CurrentIO16mA
Output Collector VoltageVO-0.520V
Output Collector Power DissipationPO100mW
Electrical Optical Characteristics
Input Forward VoltageVF1.21.8VIF =3mA, TA=25 C2
Input Reverse VoltageBVR5VIR = 10A
Detector Current transfer ratioCTR90200%IF = 3mA; VCC = 3.3V or 5V; TA = 25 C; VO = 0.4V4,5
Logic low output voltageVOL0.250.4VIF = 3mA;VCC = 3.3V or 5V; Io = 3.0mA; TA = 25 C
Logic high output currentIOH0.5AIF = 0mA, VO = VCC = 5.5V, TA = 25 C7
Logic low supply currentICCL60100IF = 3mA, Vo = open (VCC = 30V)1
Logic high supply currentICCH2IF = 0mA, Vo = open ; TA = 25 C (VCC = 30V)
Switching Specification
Propagation Delay Time to Low Output LeveltPHL0.31sPulse: f = 10kHz, Duty cycle = 50%, IF = 3mA, VCC = 3.3V, RL=1.8K, CL = 15pF, VTHHL = 1.5V3,6,9
Propagation Delay Time to High Output LeveltPLH0.41.4sPulse: f = 10kHz, Duty cycle = 50%, IF = 3mA, VCC = 3.3V, RL=1.8K, CL = 15pF, VTHLH = 2V3,6,9
Logic High Common Mode Transient Immunity|CMH|15kV/sIF = 0mA, VCM = 1000Vp-p; VCC = 3.3V or 5V, TA=25 oC, RL=1.8K or 2.9K10
Logic Low Common Mode Transient Immunity|CML|15kV/sIF = 3mA;VCM = 1000Vp-p VCC = 3.3V or 5V, TA = 25 oC, RL=1.8K or 2.9K10
Isolation Characteristic
Input-Output Insulation Leakage CurrentII-O1.0A45% RH, t = 5s, VI-O = 3kV DC, TA =25C5
Withstand Insulation Test VoltageVISO3750VRMSRH 50%, t = 1min, TA = 25C5, 6
Input-Output ResistanceRI-O1012VI-O = 500V DC5