Broadcom HCPL 814 500E phototransistor optocoupler featuring AC input and low collector dark current
Contact Now
Rise time : 4us@2mA,100Ω
Output Current : 50mA
Fall time : 3us@2mA,100Ω
Vce Saturation(VCE(sat)) : 100mV@1mA,20mA
Operating Temperature : -30℃~+100℃
Load Voltage : 35V
Reverse Voltage : -
Current transfer ratio : 20%;300%
Forward Current(If) : 50mA
Pd - Power Dissipation : 200mW
Number of Channels : -
Load Type : Phototransistor
Input type : AC,DC
Isolation Voltage(Vrms) : 5kV
Description : 50mA 100mV@1mA,20mA 35V AC,DC SOP-4-2.54mm Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : HCPL-814-500E
Model Number : HCPL-814-500E
Package : SOP-4-2.54mm
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies
  • Certifications: UL Recognized, CSA Approved, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 Approved
  • Compliance: RoHS 6 fully compliant options available
  • Package Type: Compact Dual-in-line Package (DIP-4)
  • ESD Precaution: Normal static precautions advised
Technical Specifications
Specification Value Conditions
Input-Output Isolation Voltage (Viso) 5,000 Vrms AC for 1 minute, R.H. = 40 ~ 60%
Collector Dark Current (ICEO) max. 10-7 A VCE = 20 V
Current Transfer Ratio (CTR) min. 20% IF = 1 mA, VCE = 5 V
Response Time (tr) typ. 4 s VCE = 2 V, IC = 2 mA, RL = 100
Forward Voltage (VF) typ. 1.2 V, max. 1.4 V IF = 20 mA
Collector Current (IC) 0.2 - 3 mA IF = 1 mA
Collector-Emitter Breakdown Voltage (BVCEO) 35 V IC = 0.1 mA, IF = 0
Emitter-Collector Breakdown Voltage (BVECO) 6 V IE = 10 A, IF = 0
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) typ. 0.1 V, max. 0.2 V IF = 20 mA, IC = 1 mA
Isolation Resistance (Riso) min. 5 x 1010 DC 500 V, 40 ~ 60% R.H.
Cut-off Frequency (fc) typ. 80 kHz VCE = 5 V, IC = 2 mA, RL = 100 , -3 dB
Response Time (Fall) (tf) typ. 3 s, max. 18 s VCE = 2 V, IC = 2 mA, RL = 100
Lead Solder Temperature (Tsol) 260 C for 10s (1.6 mm below seating plane)
Storage Temperature (TS) -55 to 125 C
Ambient Operating Temperature (TA) -30 to 100 C
Average Forward Current (IF) 50 mA
Input Power Dissipation (PI) 70 mW
Collector Current (IC) 50 mA
Collector-Emitter Voltage (VCEO) 35 V
Emitter-Collector Voltage (VECO) 6 V
Collector Power Dissipation (PC) 150 mW
Total Power Dissipation (Ptot) 200 mW