High Isolation Voltage Phototransistor Optocoupler Broadcom ACPL-214-50AE with Single Channel Design
Contact Now
Fall time : 3us
Output Current : 50mA
Rise time : 2us
Vce Saturation(VCE(sat)) : 400mV@8mA,2.4mA
Operating Temperature : -55℃~+110℃
Load Voltage : 80V
Reverse Voltage : -
Current transfer ratio : 400%;20%
Forward Current(If) : 50mA
Pd - Power Dissipation : 200mW
Number of Channels : 1
Load Type : Phototransistor
Input type : AC,DC
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Description : 50mA 400mV@8mA,2.4mA 80V AC,DC SOIC-4 Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACPL-214-50AE
Model Number : ACPL-214-50AE
Package : SOIC-4
Contact Now
Product Overview
The Broadcom ACPL-214 is an AC-input, single-channel, half-pitch phototransistor optocoupler. It features two inversely parallel connected light-emitting diodes optically coupled to a phototransistor, housed in a 4-pin SO package. This optocoupler offers high input-output isolation voltage of 3750 VRMS, a typical response time of 2 s, and a minimum CTR of 20% at 1 mA input current. It is suitable for I/O interfaces in programmable controllers and computers, sequence controllers, system appliances, measuring instruments, and signal transmission between circuits with different potentials and impedances.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Package: SO-4 Surface Mount
  • Certifications: cUL, IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
  • RoHS Compliant: Available
Technical Specifications
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Unit Test Conditions
Current Transfer Ratio (CTR) CTR 20 - 400 % IF = 1 mA, VCE = 5V
Input-Output Isolation Voltage VISO - 3750 - VRMS 1 minute
Response Time (Rise) tr - 2 - s VCC = 10V, IC = 2 mA, RL = 100
Common Mode Rejection Voltage CMR - 10 - kV/s TA = 25C, RL = 470, VCM = 1.5 kV(peak), IF = 0 mA, VCC = 9V, Vnp = 100 mV
Forward Voltage VF - 1.2 1.4 V IF = 20 mA
Collector Dark Current ICEO - - 100 nA VCE = 48V, IF = 0 mA
Collector-Emitter Breakdown Voltage BVCEO 80 - - V IC = 0.5 mA, IF = 0 mA
Emitter-Collector Breakdown Voltage BVECO 7 - - V IE = 100 A, IF = 0 mA
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) - - 0.4 V IF = 8 mA, IC = 2.4 mA
Isolation Resistance Riso 5 1010 1 1011 - DC500V, R.H. 40%~60%
Cut-off Frequency (3dB) FC - 80 - kHz VCC = 5V, IC = 2 mA, RL = 100