Contact Now
Fall time : 3us
Output Current : 50mA
Rise time : 4us
Vce Saturation(VCE(sat)) : 100mV@20mA,1mA
Operating Temperature : -30℃~+100℃
Load Voltage : 70V
Reverse Voltage : 6V
Current transfer ratio : 600%;50%
Forward Current(If) : 50mA
Pd - Power Dissipation : 200mW
Number of Channels : 1
Load Type : Phototransistor
Input type : DC
Isolation Voltage(Vrms) : 5kV
Description : 50mA 100mV@20mA,1mA 70V 6V DC PDIP-4 Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : HCPL-817-30DE
Model Number : HCPL-817-30DE
Package : PDIP-4
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies
  • Certifications: UL approved, CSA approved, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 approved
  • Compliance: RoHS 6 fully compliant options available
  • Package Type: Compact dual-in-line package (DIP-4)
Technical Specifications
Feature/Model Specification Details
Current Transfer Ratio (CTR) Min. 50% at IF = 5 mA, VCE = 5 V
Input-Output Isolation Voltage (Viso) 5000 Vrms (AC for 1 minute, R.H. = 40 ~ 60%)
Response Time (tr) Typ. 4 s at VCE = 2 V, IC = 2 mA, RL = 100
Collector Dark Current (ICEO) Max. 100 nA VCE = 20 V (TA = 25C)
Collector-Emitter Breakdown Voltage (BVCEO) Min. 70 V IC = 0.1 mA
Collector Current (IC) Min. 2.5 mA, Max. 30 mA IF = 5 mA, VCE = 5 V, RBE =
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) Max. 0.2 V IF = 20 mA, IC = 1 mA
Cut-off Frequency (fc) Typ. 80 KHz VCC = 5 V, IC = 2 mA, RL = 100 , 3 dB
Isolation Resistance (Riso) Min. 5 x 1010 DC 500 V, 40 ~ 60% R.H.
Absolute Maximum Ratings (TA = 25C) Average Forward Current (IF) 50 mA
Reverse Input Voltage (VR) 6 V
Input Power Dissipation (PI) 70 mW
Collector Current (IC) 50 mA
Collector-Emitter Voltage (VCEO) 70 V
Emitter-Collector Voltage (VECO) 6 V
Collector Power Dissipation 150 mW
Total Power Dissipation 200 mW
Storage Temperature (TS) 55C to +125C
Operating Temperature (TA) 30C to +100C
Options W00 Leads with 0.4" (10.16 mm) spacing