Single Channel Phototransistor Optocoupler Broadcom ACPL-217-50DE for System Appliance Applications
Contact Now
Fall time : 3us
Rise time : 2us
Output Current : 50mA
Vce Saturation(VCE(sat)) : 400mV@8mA,2.4mA
Operating Temperature : -55℃~+110℃
Load Voltage : 80V
Reverse Voltage : 9V
Current transfer ratio : 600%;50%
Forward Current(If) : 50mA
Pd - Power Dissipation : 200mW
Number of Channels : 1
Load Type : Phototransistor
Input type : DC
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Description : 50mA 400mV@8mA,2.4mA 80V 9V DC SOIC-4 Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACPL-217-50DE
Model Number : ACPL-217-50DE
Package : SOIC-4
Contact Now
Product Overview
The Broadcom ACPL-217 is a single-channel, half-pitch phototransistor optocoupler designed for DC input. It features a light-emitting diode optically coupled to a phototransistor and is housed in a 4-pin SO package. With a high input-output isolation voltage of 3750VRMS, a typical response time of 2 s, and a minimum CTR of 50% at 5 mA input current, the ACPL-217 is suitable for I/O interfacing in programmable controllers, sequence controllers, system appliances, and for signal transmission between circuits of different potentials and impedances.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Package: 4-pin SO
  • Certifications: cUL, IEC/EN/DIN EN 60747-5-2
  • RoHS Compliant: Available
Technical Specifications
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Unit Test Conditions
Forward Voltage VF 1.2 1.4 V IF = 20 mA
Reverse Current IR 10 A VR = 5V
Terminal Capacitance Ct 30 pF V = 0, f = 1 MHz
Collector Dark Current ICEO 100 nA VCE = 48V, IF = 0 mA
Collector-Emitter Breakdown Voltage BVCEO 80 V IC = 0.5 mA, IF = 0 mA
Emitter-Collector Breakdown Voltage BVECO 7 V IE = 100 A, IF = 0 mA
Current Transfer Ratio CTR 50 600 % IF = 5 mA, VCE = 5V
Saturated CTR CTR(sat) 100 % IF = 1 mA, VCE = 0.4V
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) 0.4 V IF = 8 mA, IC = 2.4 mA
Isolation Resistance RISO 5 x 1010 1 x 1011 DC500V, R.H. 40~60%
Floating Capacitance CF 0.6 1 pF V = 0, f = 1 MHz
Cut-off Frequency (3 dB) FC 80 kHz VCC = 5V, IC = 2 mA, RL = 100
Response Time (Rise) tr 2 s VCC = 10V, IC = 2 mA, RL = 100
Response Time (Fall) tf 3 s
Turn-on Time ton 3 s
Turn-ON Time tON 2 s VCC = 5V, IF = 16 mA, RL = 1.9 k
Storage Time TS 25 s
Turn-OFF Time toff 40 s
Common Mode Rejection Voltage CMR 10 kV/s TA = 25C, RL = 470, VCM = 1.5 kV(peak), IF = 0 mA, VCC = 9V
Input-Output Isolation Voltage VISO 3750 VRMS AC for 1 min, R.H. 40 to 60%
CTR Ranks Available 0 (50%600%), A (80%160%), B (130%260%), C (200%400%), D (300%600%)