Contact Now
Rise time : 5us
Output Current : 150mA
Fall time : 5us
Vce Saturation(VCE(sat)) : 300mV@10mA,2.5mA
Operating Temperature : -55℃~+100℃
Load Voltage : 70V
Reverse Voltage : 6V
Load Type : Phototransistor
Current transfer ratio : 200%;100%
Forward Current(If) : 60mA
Input type : DC
Isolation Voltage(Vrms) : 5kV
Pd - Power Dissipation : 250mW
Description : 150mA 300mV@10mA,2.5mA 70V 6V DC SOP-6 Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : CNY17-3-500E
Model Number : CNY17-3-500E
Package : SOP-6
Contact Now
Product Overview
The CNY17 series is a light-emitting diode optically coupled to a photo-transistor, designed for reliable signal transmission between circuits of different potentials and impedances. These optocouplers are packaged in a 6-pin DIP package and offer high collector-emitter voltage (up to 70 V) and high input-output isolation voltage (5000 Vrms). Key features include a minimum Current Transfer Ratio (CTR) of 40% and a fast response time (typically 5 s). They are suitable for applications in system appliances, measuring instruments, and feedback circuits in power supplies. Various package and lead options are available to suit different mounting requirements, including surface mounting and tape and reel for automated assembly. The CNY17 series is UL, CSA, and IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 approved.
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies
  • RoHS Compliant: Yes
  • Package Type: 6-pin DIP
Technical Specifications
Feature Specification Conditions
Collector-Emitter Voltage (VCEO) 70 V -
Input-Output Isolation Voltage (Viso) 5000 Vrms AC for 1 minute, R.H. = 40 ~ 60%
Current Transfer Ratio (CTR) Min. 40% IF = 10 mA, VCE = 5 V
Response Time (tr) Typ. 5 s VCC = 10 V, IC = 2 mA, RL = 100
Forward Voltage (VF) Max. 1.7 V IF = 60 mA
Reverse Current (IR) Max. 10 A VR = 6 V
Collector Dark Current (ICEO) Max. 50 nA VCE = 10 V
Collector Current (IC) 4 - 32 mA IF = 10 mA
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCE(sat)) Max. 0.3 V IF = 10 mA, IC = 2.5 mA
Response Time (Fall) (tf) Typ. 5 s VCE = 5 V, IC = 10 mA, RL = 100
Isolation Resistance (Riso) Min. 1 x 10 DC 500 V, 40 ~ 60% R.H.
Lead Spacing Option 0.4" (10.16 mm) (W00)
Surface Mount Option Leads bend for surface mounting (300)
Tape and Reel Option For SMD (500)
IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 Approval Option Available (060)
Operating Temperature (TA) -55C to +100C -
Storage Temperature (TS) -55C to +150C -
Lead Solder Temperature (max.) 260C for 10 s (1.6 mm below seating plane)
Average Forward Current (IF) 60 mA -
Reverse Input Voltage (VR) 6 V -
Input Power Dissipation (PI) 100 mW -
Collector Current (IC) 150 mA -
Emitter-Collector Voltage (VECO) 6 V -
Collector-Base Voltage (VCBO) 70 V -
Collector Power Dissipation 150 mW -
Total Power Dissipation 250 mW -
Model Example (CTR 40-80%) CNY17-1 -
Model Example (CTR 63-125%) CNY17-2 -
Model Example (CTR 100-200%) CNY17-3 -
Model Example (CTR 160-320%) CNY17-4 -