high voltage photocoupler LITEON LTV-1004-TP1-G suitable for programmable controllers and substrates
Contact Now
Rise time : 3us
Fall time : 4.7us
Output Current : 50mA
Vce Saturation(VCE(sat)) : 300mV@10mA,1mA
Operating Temperature : -55℃~+110℃
Load Voltage : 70V
Reverse Voltage : 6V
Current transfer ratio : 200%;100%
Forward Current(If) : 60mA
Pd - Power Dissipation : 250mW
Number of Channels : -
Load Type : -
Input type : DC
Isolation Voltage(Vrms) : 5kV
Description : 5kVrms SOP-4-2.54mm
Mfr. Part # : LTV-1004-TP1-G
Model Number : LTV-1004-TP1-G
Package : SOP-4-2.54mm
Contact Now
LITE-ON LTV-10XX-G Series Photocoupler
Product Attributes
  • Brand: LITE-ON Technology Corp.
  • Origin: Taiwan, R.O.C.
  • Compliance: Halogen Free, Pb Free, RoHS Compliance
Technical Specifications
Parameter Symbol Rating Unit Test Condition
Absolute Maximum Ratings
Input Forward Current IF 60 mA Ta=25C
Reverse Voltage VR 6 V Ta=25C
Power Dissipation P 100 mW Ta=25C
Collector- Emitter Voltage VCEO 70 V Ta=25C
Collector Current IC 50 mA Ta=25C
Collector Power Dissipation PC 150 mW Ta=25C
Total Power Dissipation Ptot 250 mW Ta=25C
Isolation Voltage Viso 5000 Vrms AC For 1 Minute, R.H. = 40 ~ 60%
Operating Temperature Topr -55 ~ +110 C
Storage Temperature Tstg -55 ~ +150 C
Electrical Optical Characteristics
Input Forward Voltage VF 1.6 V, IF=50mA
Reverse Current IR 10 A, VR=4V
Terminal Capacitance Ct 50 pF, V=0, f=1MHz
Output Collector Dark Current ICEO 100 nA, VCE=20V, IF=0mA
Collector-Emitter Breakdown Voltage BVCEO 70 V, IC=1mA, IF=0mA
Emitter-Collector Breakdown Voltage BVECO 7 V, IE=100A, IF=0mA
Collector Current IC 2.5 30 mA, IF=5mA, VCE=5V
Current Transfer Ratio CTR 50 600 %, IF=5mA, VCE=5V, Ta=25C
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) 0.3 V, IF=10mA, IC=1mA
Isolation Resistance Riso 11012 , DC500V, 40 ~ 60% R.H.
Floating Capacitance Cf 0.3 pF, V=0, f=1MHz
Response Time (Rise) tr 18 s, VCC=5V, IC=2mA, RL=100
Response Time (Fall) tf 18 s, VCC=5V, IC=2mA, RL=100