Broadcom ACNU 3410 500E 3A Gate Drive Optocoupler Designed for High Frequency Switching Applications
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Isolation voltage(Vrms) : 5kV
Voltage - Supply : 1.45V
Number of Channels : 1
Description : 1.45V SOIC-8-9.6mm Isolators - Gate Drivers RoHS
Mfr. Part # : ACNU-3410-500E
Model Number : ACNU-3410-500E
Package : SOIC-8-9.6mm
Contact Now
Product Overview
The Broadcom ACNU-3410 is a 3A gate drive optocoupler designed for high-voltage, space-constrained industrial applications. Featuring an 11-mm SSO8 package with wide creepage and clearance, it offers high insulation voltage and a compact footprint. This device boasts high common mode transient immunity (CMTI) exceeding 100 kV/s and fast propagation delays under 150 ns, enabling efficient high-frequency switching for IGBT and SiC/GaN MOSFET drivers. It is suitable for motor drives, solar inverters, and industrial inverters.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Package Type: 11-mm SSO8
  • Safety Approvals: UL Recognized, CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
Technical Specifications
Parameter Symbol Value Units Conditions
Maximum Peak Output Current IOH(PEAK) 3.0 A Maximum pulse width = 10 s
Creepage L(102) 11.0 mm Measured from input terminals to output terminals, shortest distance path along body
Clearance L(101) 10.5 mm Measured from input terminals to output terminals, shortest distance through air
Maximum Working Insulation Voltage VIORM 1414 Vpeak
Common Mode Transient Immunity (CMTI) |CMH|, |CML| 100 kV/s TA = 25C, VCM = 1500V
Maximum Propagation Delay tPLH, tPHL 150 ns RG = 10, CG = 25 nF, f = 10 kHz, IF = 10 mA
Propagation Delay Difference Between Any Two Parts PDD 90 ns
Supply Current (IDD) IDD 5.0 mA Maximum
Operating VDD Range VDD VSS 15 to 30 V
Industrial Temperature Range TA 40 to 110 C
UL Recognized Insulation Voltage VISO 5000 VRMS for 1 minute
Input to Output Test Voltage (Method ba) VPR 2652 Vpeak 100% Production Test
Input to Output Test Voltage (Method aa) VPR 2262 Vpeak Type and Sample Test
Safety-Limiting Value - Case Temperature TS 175 C Maximum
Safety-Limiting Value - Input Current IS, INPUT 230 mA Maximum
Safety-Limiting Value - Output Power PS, OUTPUT 600 mW Maximum
Safety-Limiting Value - Insulation Resistance RS >109 at TS, VIO = 500V
Tracking Resistance (Comparative Tracking Index) CTI >300 V DIN IEC 112/VDE 0303 Part 1
High Level Peak Output Current IOH -2.5 A VDD VO = 15V, Max pulse width = 10 ms
Low Level Peak Output Current IOL 2.5 A VO VSS = 15V, Max pulse width = 10 ms
High Output Transistor RDS(ON) RDS,OH 0.5 to 3.0 IOH = 4A, Output sourced at 2.5 A/2.5 A with max pulse width = 10 s
Low Output Transistor RDS(ON) RDS,OL 0.2 to 1.8 IOL = 4A
UVLO Threshold (Low to High) VUVLO+ 11.9 to 13.2 V VO > 5V, IF = 10 mA
UVLO Threshold (High to Low) VUVLO 10.9 to 12.2 V
UVLO Hysteresis UVLOHYS 1.0 V
Input-Output Momentary Withstand Voltage VISO 5000 VRMS RH < 50%, t = 1 min., TA = 25C
Applications
  • IGBT/MOSFET gate drives
  • AC and brushless DC motor drives
  • Renewable energy inverters
  • Industrial inverters
  • Switching power supplies
2504151100_Broadcom-ACNU-3410-500E_C17699701.pdf
Quality Broadcom ACNU 3410 500E 3A Gate Drive Optocoupler Designed for High Frequency Switching Applications for sale
Broadcom ACNU 3410 500E 3A Gate Drive Optocoupler Designed for High Frequency Switching Applications Images