I2C isolators HopeRF Micro-electronics CMT8100WH with UL certified electrical isolation and design
Contact Now
Description : SOW-8WB Digital Isolators RoHS
Mfr. Part # : CMT8100WH
Model Number : CMT8100WH
Package : SOW-8WB
Contact Now
Product Overview
The CMT8100/CMT8101 series are high-reliability, bidirectional I2C isolators compliant with AEC-Q100 and UL1577 safety standards. They offer robust electrical isolation (3.75 kVrms, 5 kVrms), high electromagnetic compatibility (EMC) with low emissions, and low power consumption. Supporting I2C clock speeds up to 2 MHz and wide supply voltage ranges (2.5 V to 5.5 V), these devices facilitate level translation and enhance system reliability and stability.
Product Attributes
  • Brand: HopeRF
  • Certifications: UL Certified (UL1577, 3750 / 5000 Vrms), CQC Certified (GB4943.1-2011), CSA Component (5A), DIN VDE V 0884-11:2017-01
  • Compliance: RoHS
  • AEC-Q100 Standard: Compliant
Technical Specifications
FeatureSpecificationDetails
Insulation VoltageUp to 3750 / 5000 Vrms
I2C Clock SpeedUp to 2 MHz
Supply Voltage2.5 V to 5.5 V
CMTI150 kV/us
ESD ProtectionChip-level: HBM 8 kV
System-level EMCEnhanced ESD, EFT, Surge capability
Isolation Barrier Lifetime> 40 Years
Power Consumption1.5 mA/ch (at 1 Mbps)
Propagation Delay< 15 ns
Operating Temperature-40 to 125
Package OptionsSOIC-8 Narrow Body, SOIC-16 Wide Body, SOW-8 Wide Body
Absolute Maximum RatingsVDD1, VDD2: -0.5 to 6.5 V; Input Voltage: -0.4 to VDD+0.4 V; Storage Temp: -40 to 150
Electrical Characteristics (Typical at 5V, 25C)POR Threshold: 2.2 V; POR Hysteresis: 0.1 V; Startup Time: 10 s
Logic Level (Side 1)Input Thresholds: 400 mV (rising), 600 mV (VIHT1); Hysteresis: 100 mV
Logic Level (Side 2)Input Thresholds: 1.6 V (rising), 2.0 V (VIH2); Low: 0.8 V (VIL2)
Power Supply Current (5V, Typical)CMT8100 (Idle): 4.89 mA (IDD1), 3.99 mA (IDD2); CMT8101 (Idle): 4.19 mA (IDD1), 2.94 mA (IDD2)See datasheet for detailed conditions (e.g., 2MHz signal input)
Pulse Width DistortionPWD12: 34 ns; PWD21: 20 ns
Fall Timetf1 (CL=30pF): 17.1 ns; tf2 (CL=300pF): 26.2 ns