optical current loop transmitter Broadcom HCPL-4100-500E supporting TTL LSTTL and CMOS logic inputs
Contact Now
Load Voltage : 27V
Output Current : 24mA
CMTI(kV/us) : 10kV/us
High level Delay Time : 1us
Data Rate : 20Kbps
Low level Delay Time : 1.6us
Operating Temperature : 0℃~+70℃
Input threshold current : 100uA
Number of Channels : 1
power dissipation : 360mW
Forward Current(If) : 20mA
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Input Type : DC
Description : 27V 24mA 10kV/us 20Kbps DC SOP-8-2.54mm Special Purpose Isolators RoHS
Mfr. Part # : HCPL-4100-500E
Model Number : HCPL-4100-500E
Package : SOP-8-2.54mm
Contact Now
Product Overview
The HCPL-4100 is an optically coupled 20 mA current loop transmitter designed for reliable data communication in industrial and computer peripheral applications. It breaks ground loops and provides high immunity to common mode interference through optical coupling. The device is compatible with LSTTL, TTL, and CMOS logic inputs, ensuring broad integration capabilities. Its robust design guarantees specific output current levels and offers high common mode rejection, making it suitable for demanding environments. The HCPL-4100 supports data rates up to 20 kBaud over 400 meters of line length and is UL Recognized and CSA Approved for safety.
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies (implied by trademarks and company name)
  • Compliance: RoHS 6 fully compliant options available
  • Material: GaAsP LED (input integrated circuit), optocoupler (HCPL-4100)
Technical Specifications
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Units Conditions
Data Rate 20 kBaud at 400 metres line length
Input Compatibility LSTTL, TTL, CMOS Logic
Common Mode Rejection High (Internal shield)
On/Off Output Current Levels Guaranteed
Input-Output Momentary Withstand Voltage VISO 3750 V rms RH 50%, t = 1 min, TA = 25C
Input-Output Resistance RI-O 1012 ohms VI-O = 500 V dc
Input-Output Capacitance CI-O 1 pF f = 1 MHz, VI-O = 0 V dc
Power Supply Voltage VCC 4.5 20 Volts Recommended Operating Conditions
Input Voltage Low VIL 0 0.8 Volts Recommended Operating Conditions
Input Voltage High VIH 2.0 20 Volts Recommended Operating Conditions
Operating Temperature TA 0 70 C Recommended Operating Conditions
Output Voltage VO 0 27 Volts Recommended Operating Conditions
Output Current IO 0 24 mA Recommended Operating Conditions
Mark State Output Voltage VMO 1.8 2.25 Volts IO = 2 mA, VI = 2.0 V
Mark State Output Voltage VMO 2.2 2.35 Volts IO = 12 mA, VI = 2.0 V
Mark State Output Voltage VMO 2.35 2.7 Volts IO = 20 mA, VI = 2.0 V
Mark State Short Circuit Output Current ISC 30 85 mA VI = 2 V, VO = 5 V to 27 V
Space State Input Current ISO 0.5 1.1 2.0 mA VI = 0.8 V, VO = 27 V
Propagation Delay Time to Logic High tPLH 0.3 1.6 s CO = 1000 pF, CL = 15 pF, IO = 20 mA
Propagation Delay Time to Logic Low tPHL 0.2 1.0 s CO = 1000 pF, CL = 15 pF, IO = 20 mA
Output Rise Time tr 16 ns IO = 20 mA, CO = 1000 pF, CL = 15 pF
Output Fall Time tf 23 ns IO = 20 mA, CO = 1000 pF, CL = 15 pF
Common Mode Transient Immunity at Logic High |CMH| 1,000 10,000 V/s VI = 2 V, VCM = 50 V (peak), VCC = 5 V, IO (min.) = 12 mA
Common Mode Transient Immunity at Logic Low |CML| 1,000 10,000 V/s VI = 0.8 V, VCM = 50 V (peak), VCC = 5 V, IO (max.) = 3 mA